Przebieg ciąży – tydzień po tygodniu

Jesteś w ciąży

Tydzień pierwszy 

Nie, jeszcze nie jesteś w ciąży. Teraz masz okres. Tak, pierwszy tydzień ciąży to ten, w którym masz okres. Jak tylko skończy się miesiączka możesz już zacząć starania o dziecko. 

Pierwszy tydzień ciąży liczony jest więc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Może to jest właśnie ta ostatnia miesiączka… 

 

Tydzień drugi 

To okres do 14 dnia cyklu. Prawdopodobnie około 14 dnia (jeśli Twój cykl trwa 28dni) Twoja komórka jajowa osiągnie dojrzałość na tyle, by uwolnić się do jajowodu. W tym czasie powinnaś zaobserwować zmiany w wyglądzie śluzu. Powinien on być uciągliwy i przeźroczysty jak białko jaja kurzego. Teraz masz dni płodne. W tym czasie powinnaś jak najbardziej skupić się na staraniach o zajście w ciążę… 

 

Tydzień trzeci 

To bardzo ważny a nawet przełomowy tydzień. Jeżeli komórka jajowa napotka w jajowodzie na plemniki to bardzo prawdopodobne, że dojdzie do zapłodnienia.  Co więcej zapłodnione jajeczko, dzieląc się na coraz więcej komórek, dotrze do macicy.  Twoja macica jest już także przygotowana na przyjęcie gościa. Błona śluzowa macicy czyli endometrium bardzo pogrubiała i przybrała postać pierzynki, tak by zapłodnione jajeczko mogło się w niej bez problemu zagnieździć. Rozwijające się w niej dziecko staje się już zarodkiem. 

 

Tydzień czwarty 

Ooooo spóźnia Ci się okres??? Pod koniec tego tygodnia, jeśli masz cykle troszkę krótsze niż 28 dni możesz wykonać test ciążowy. Taaak to bardzo ekscytująca chwila. Tak bardzo czekasz na wynik tego testu. Pięć minut, które trzeba odczekać, by zobaczyć te upragnione dwie kreseczki dłużą się w nieskończoność. Życzę Ci, abyś właśnie teraz dowiedziała się, że jesteś w ciąży. Serce bije, ręce się pocą. Taaaak, właśnie dowiedziałaś się, że niebawem – za kilka miesięcy zostaniesz mama. To wielka chwila. 

Twoje dziecko – maleńki zarodek – coraz pewniej zakorzenia się w Twojej macicy. Jej błona śluzowa staje się jeszcze grubsza, ponieważ jajniki wydzielają coraz więcej i więcej progesteronu – hormonu podtrzymującego ciążę.  

Uważaj na siebie – pod koniec 4 tygodnia zaczynają się rozwijać oczy oraz mózg. 

W czwartym tygodniu ciąży możesz odczuwać już mrowienie piersi, brodawki stają się bardzo wrażliwe na dotyk, mogą być nawet bolesne. 

 

Tydzień piąty 

Zaczął się drugi miesiąc ciąży. Kobiety, które miały dłuższe cykle niż 28dniowe orientują sie w piątym tygodniu, że okres nie nadszedł. Teraz mogą wykonać test ciążowy. Teraz też coraz bardziej dają się we znak pierwsze ciążowe objawy – oprócz bolesności piersi, możesz także częściej chodzić siusiu. 

Zarodek mimo, że jest nadal bardzo małych rozmiarów, to coraz szybciej rośnie. Przyjmuje on już walcowaty kształt 

 

Tydzień szósty 

W tym tygodniu możesz już jak najbardziej zobaczyć swoje maleństwo na monitorze aparatu USG. Zarodek ma długość około 4-6mm, zaś cały pęcherzyk ciążowy 2 cm. Niektórzy mówią, że Twój dzidziuś na tym etapie przypomina kijankę z malutkimi wypustkami – to właśnie z nich powstaną kończyny. Zaczynają się także tworzyć płuca, powieki i uszy a oczy mają postać krązków zabarwionych na czerwono. Ustawione są one bardzo mocno po bokach ale z biegiem ciąży przesuną się na środek, tak byś po porodzie mogła zatopić sie w najpiękniejszym spojrzeniu na świecie. Jest już także pępowina. Co więcej, możesz również usłyszeć bicie serduszka Twojego dziecka. Nie przestrasz się. Tętno będzie bardzo wysokie.  

 

Tydzień siódmy 

Uwaga, w siódmym tygodniu ciąży możesz już odczuwać nudności i zmęczenie. Czasem masz nawet wrażenie, że mogłabyś zasnąć nad biurkiem. To normalne, w Twoim ciele zachodzi prawdziwa burza hormonalna. To duży wysiłek dla organizmu, dlatego dbaj o siebie. Zarodek rośnie bardzo szybko. Serduszko bije coraz wyraźniej i mocniej. 

 

Tydzień ósmy 

Oj dzieje się, dzieje. Zarodek ma już dobrze wykształcone kończyny, które zakończone są palcami (choć jeszcze zrośniętymi). Na formującej się twarzy znajdują sie już nozdrza, szczęka i żuchwa. Utworzyły się już także krtań, nerki i pęcherz moczowy. Pojawiają się tkanki, potrzebne do utworzenia kości kręgosłupa oraz łokcie, powieki i zęby. Zachodzi więc cała masa zmian i to w bardzo szybkim tempie. Ach, uformowało się już serduszko! 

 

Tydzień dziewiąty 

Halo halo, już trochę widać moje ruchy – tymi słowy mógłby przywitać się z Tobą zarodek podczas badania USG.  

Pewnie coraz bardziej odczuwasz poranne nudności i ogromną senność. Nie martw się i żyj nadzieją, że niedogodności te znikną wraz z nadejściem drugiego trymestru. Tymczasem postaraj się dużo pić, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. To bardzo ważne. 

 

Tydzień dziesiąty 

Od dziesiątego tygodnia Twoje dziecko można już nazywać płodem a nie zarodkiem. Widać już wyraźniej zarysowaną główkę. Uformowały się już nawet narządy wewnętrzne. Rączki mogą sie do siebie przybliżać. To już jakaś umiejętność 😉 Powolutku tworzą się mięśnie. Twoje maleństwo waży około 8g. Hmmm to więcej niż łyżeczka cukru. 

 

Tydzień jedenasty 

Płód mierzy około 4,5cm. Jego głowa zajmuje prawie połowę wielkości malutkiego, delikatnego ciałka. Płód już jest już znacznie bardziej odporny na chemikalia w porównaniu do zarodka. Doskonalą się narządy słuchu. Łożysko także przybiera na masie i wielkości. Jeszcze troszkę i nudności powinny minąć. Około 11 tygodnia lekarz może wykonać już pierwsze badanie prenatalne. 

 

Tydzień dwunasty 

Twój malutki płód waży już około 18g i mierzy nawet do 6cm. Jego główka jest nadal bardzo duża względem całęgo ciałka. Twoje maleństwo potrafi już wykonywać ruchy oddechowe swoją klatka piersiową. Rosną też mieśnie płodu. Na tym etapie nie możesz poczuć jeszcze jego ruchów, gdyż dzidziuś ma jeszcze mnośtwo miejsca w macicy i pływa sobie w niej z dużą swobodą. W dwunastym tygodniu u dziewczynek zaczynają się formować jajniki a u chłopców jądra, które dużo później zstąpią do moszny. W tym okresie powstają również paznącie u rąk i stóp. 

 

Tydzień trzynasty 

Jest szansa, że Twoje nudności zaczynają odchodzić w zapomnienie. Twoje sampoczucie najprawdopodobniej znacznie się poprawi i z uśmiechem na ustach możesz już cieszyć sie ciążą. Maleństwo mierzy około 7,5 cm, waży 30g. Jego uszka są już wykształcone, ale jeszcze nie słyszą. Wciąż dojrzewają płuca, nerki, wątroba i układ trawienny. Pod koniec tego tygodnia wszystko powinno być już uformowane, tak by w kolejnych tygodnia mogło przybierać na rozmiarach. 

 

Tydzień czternasty 

Nadszedł drugi trymestr, czyli drugi z trzech etapów ciąży. To najfajnieszy okres ciąży. Nudności i złe samopoczucie najprawdopodobniej już minęły a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, byś odczuwała dyskomfort. Ciesz się tym etapem, bo naprawde piękny czas. 

Na Twoim coraz bardziej widocznym brzuszku pojawia się pionowa ciemna linia zwana kresą czarną. W 14tym tygodniu możliwe, że poznasz już płeć swojego dziecka. Co więcej nadal trwa kształtowanie kości. Dzidziuś waży około 45g i mierzy 8,5 cm. 

 

Tydzień piętnasty 

Od tego tygodnia płód przybiera na wadze w coraz szybszym tempie. Istnieje szansa, że na usg możesz zobaczyć jak maleństwo ssie własnego kciuka. Skórka Twojego dzidziusia jest bardzo cieniutka. Dzidziuś waży około 80g i mierzy 9,5 cm. 

 

Tydzień szesnasty 

Niektóre Panie mogą już wyczuć pierwsze ruchy płodu. Jeżeli poczujesz bardzo delikatne gilgotanie, takie wręcz muskanie motylka w Twoim brzuchu, to jest to bardzo prawdopodobne, że poczułaś ruchy dziecka. To takie uczucie, które pamięta się na zawsze. To czarodziejskie uczucie, móc poczuć rozwijające się w Tobie dziecko. Sama radość. Piękne chwile. 

Dzidziuś ma już w pełni wykształcone paluszki u rąk i stóp. Porusza nimi. Główka już nie jest tak duża względem całego ciałka. Maluch jest coraz bardziej proporcjonalny, osiąga długość do 11,5 cm i wagę około 110g. Na jego ciałku pojawia się meszek tzw. lanugo. Co więcej maluch może już słyszeć dźwięki i reagować na światło. 

 

Tydzień siedemnasty 

Twoje dziecko sika nawet co 50 minut. Maluch wraz wodami płodowymi połyka swój mocz a produkty jego przemiany materii wydalane są przez łożysko do Twojego krwioobiegu. Jesteś pewnie coraz bardziej podekscytowana ciążą. Nic dziwnego. To magiczny czas 

 

Tydzień osiemnasty 

Część przyszłych mam twierdzi, że właśnie w 18tym tygodniu poczuła pierwsze ruchy dziecka. To istna magia. Nie martw się jednak, jeśli jeszcze nie czujesz ruchów. Jest jeszcze na to czas. Dzidziuś podobno potrafi już gryźć swoje palce. Szpik kostny produkuje już komórki krwi. Dziecko waży około 200g i mierzy 14cm. 

 

Tydzień dziewiętnasty 

Maluch szaleje w Twoim brzuchu. Fika koziołki i ćwiczy salta. Na ciałku dzidziusia można zaobserwować już brązowy tłuszczyk, który chroni dziecko przed zimnem. Waga to 260g a długość – 15cm. 

 

Tydzień dwudziesty 

Twoja macica osiągnęła pewnie wysokość pępka. Brzuszek jest więc już całkiem dobrze widoczny. Możesz zacząć odczuwać bole pleców ale także skurcze łydek. Dodatkowo może pojawić się zgaga. Dziecko waży około 320g i mierzy 16cm. 

 

Tydzień dwudziesty pierwszy 

Półmetek teoretycznie za Tobą. Uważaj na siebie ponieważ rosnący brzusz może powodować, że Twoje ruchy staną się mniej zgrabne. Zgrabniejsze natomiast są na pewno ruchy dzidziusia. Dodatkowo teraz bardzo szybko rozwija się jego mózg. Maluch dobrze słyszy co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz Twojego ciała. Może spodobają mu się kołysanki? Waga 390g a długość 18cm. 

 

Tydzień dwudziesty drugi 

Maleństwo wygląda już całkiem sympatycznie. Ma brwi i włosy na głowie. Najważniejsze – płucka rozpoczęły produkcję surfaktantu czyli substancji, która umożliwi prawidłową ich pracę. Twoje ciało ulega także ciągłym przemianom. Biust staje się coraz większy i wciąż przybierasz na wadze. Dziecko waży około 460g a mierzy prawie 20cm. 

 

Tydzień dwudziesty trzeci 

Zaczyna się szósty miesiąc. Dzidziuś przybiera na wadze. Teraz to już około 540g i długość ponad 20cm. Ty także cały czas widzisz zmiany w swoim ciele. Coraz częściej odwiedzasz toaletę. Malec zaczyna napierać na Twój pęcherz moczowy. 

 

Tydzień dwudziesty czwarty 

Macica sięga już ponad 4 cm nad pępek. Ruchy malucha są już coraz bardziej odczuwalne. Dodatkowo malec może mieć czkawkę. Na pewno ją odczujesz. Waga ok.630g. 

 

Tydzień dwudziesty piąty 

Twój brzuszek staje się coraz większy i większy. Maluch od poprzedniego tygodnia przybrał prawie 100g. Pamiętaj, aby dużo pić. Odpowiednia ilość wód płodowych jest bardzo istotna. 

 

Tydzień dwudziesty szósty 

Od tego tygodnia dziecko wyraźniej przybiera na wadze. Intensywniej rozwijają się u niego mięśnie i nabiera tłuszczyku. Dodatkowo w płuckach jest także coraz więcej niezbędnego surfaktantu. Długość ok 23 cm. Masa ponad 800g. 

 

Tydzień dwudziesty siódmy 

Twój maluszek nabył umiejętność, która będzie mu przydatna po narodzinach. Ssanie kciuka! Co więcej, dziecko śpi i budzi się w regularnych odstępach czasowych. Potrafi również otwierać i zamykać oczka. Waga – około 900g, długość 37cm. 

 

Tydzień dwudziesty ósmy 

Dla chłopców nadszedł ważny czas. Jądra zaczynają przesuwać się z jamy brzusznej w dół. Maluch dalej przybiera na wadze 

 

Tydzień dwudziesty dziewiąty 

Tak, to już 8 miesiąc ciąży. Twój brzuszek jest już naprawdę bardzo duży. Być może czujesz się już zmęczona ciążą. Jeszcze troszkę. Pamiętaj, że teraz już w każdym tygodniu dziecko przybiera około 200g. Jego narządy wewnętrzne doskonalą się, by nowonarodzone dziecko było w pełni wykształcone. Waga w tym tygodniu to 1200g. 

 

Tydzień trzydziesty 

Układ pokarmowy jest już praktycznie gotowy. Doskonalą się płuca. To bardzo ważne, by dziecko mogło swobodnie oddychać. Dodatkowo maluch reaguje w Twoim brzuchu na światło. Odróżnia ciemność od jasności.  

 

Tydzień trzydziesty pierwszy 

Dziecko nadal przybiera na wadze. Waga to już około 1500g.  

 

Tydzień trzydziesty drugi 

Na zdjęciu USG możesz już zobaczyć włoski na główce Twojego dziecka. Po porodzie zdziwisz się jednak, gdy zobaczysz, że włoski te dosyć intensywnie wypadają. Mówi się nawet, że włoski wycierają się. Nie przejmuj się – to normalne. 

 

Tydzień trzydziesty trzeci 

To już dziewiąty miesiąc. Na pewno czujesz się ociężała, mogą Cię boleć i puchnąć Ci nogi. Jeśli to możliwe to dużo odpoczywaj i nie przeciążaj się. Twój maluch już powolutku zaczyna zmieniać ułożenie – zaczyna obracać się, tak by w momencie narodzin znajdował się głową w dół. Tak ułożone dziecko jest dużo łatwiej urodzić. Waga to 1,9 kg. 

 

Tydzień trzydziesty czwarty 

Dzidziuś nadal tyje i rośnie. Jego serduszko nie bije już tak szybko jak na początku ciąży. Teraz puls wynosi 110 – 140 uderzeń na minutę. Łożysko jest już całkowicie dojrzałe i od tego momentu zaczyna się starzeć. 

 

Tydzień trzydziesty piąty 

Już coraz bliżej rozwiązania. Pewnie masz w pełni rozwinięty syndrom “wicia gniazda”. Pierzesz, sprzątasz, układasz. Tak właśnie hormony wpływają na Twój mózg – chcesz jak najlepiej przygotować się na przyjęcie Twojego dziecka. A tymczasem ono – rośnie i tyje dalej. 

 

Tydzień trzydziesty szósty 

To już sama końcówka. Lepiej przygotuj już torbę do szpitala. 

 

Tydzień trzydziesty siódmy 

Dziecko urodzone w tym tygodniu, z pewnością jest w stanie przeżyć. Jest już w pełni wykształconym organizmem. Jest piękne i na pewno po porodzie będzie bardzo głodne. Filipku, synku – witaj na świecie. To Twój tydzień.  

 

Tydzień trzydziesty ósmy 

Taaakkk już czekasz z niecierpliwością na rozwiązanie. Jest już naprawdę ciężko a maluch dalej przybiera na wadze i długości 

 

Tydzień trzydziesty dziewiąty 

Dominiś, synku – witaj na świecie. To Twój tydzień. Dziecko jest już bardzo duże. Ma mało miejsca w brzuchu. Jego ruchy mogą być dla Ciebie naprawdę bolesne. 

 

Tydzień czterdziesty, czterdziesty pierwszy i czterdziesty drugi 

To już naprawdę końcówka. Powodzenia